Spójrz na świat w okularach

Oprawki wraz ze szkłami to składowe użytecznego przedmiotu, jakim są okulary korekcyjne od Eyewear24. Pamiętać jednak należy, że to szkła, czyli soczewki, są najważniejszą częścią okularów. Wybierając szkła należy wiedzieć, czym różnią się one pomiędzy sobą.

Soczewki wykonane są z różnych materiałów

Soczewki okularowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Obecnie najpopularniejsze są soczewki plastikowe, zwane organicznymi. Swoją popularność zawdzięczają swojej lekkości, trwałości, odporności na zniszczenie oraz temu, że mogą być dopasowane do większości oprawek. Odporne na stłuczenia są też szkła poliwęglanowe. Są one również trwałe, cienkie oraz lekkie. Należy jednak wiedzieć, że nie nadają się one dla osób z dużą wadą wzroku. Soczewki plastikowe i poliwęglanowe wypierają z użycia soczewki szklane. Soczewki ze szkła wyglądają ładnie oraz mają klasyczny wygląd, nie są one jednak trwałe i łatwo jest je uszkodzić.

Oprawki wraz ze szkłami to składowe użytecznego przedmiotu, jakim są okulary korekcyjne

Soczewki posiadają różne powłoki wzmacniające

Powłoki wzmacniające mają wpływ na komfort użytkowania okularów i ich funkcjonalność. Przydatna jest z pewnością powłoka antyrefleksyjna, eliminująca odblaski. Szkło okularowe może być pokryte również powłoką antystatyczną, co może pomóc w ograniczeniu osadzania się kurzu na soczewkach. Podczas deszczu niezbędna może okazać się powłoka hydrofobowa, odpychająca cząsteczki wody od szkieł. Powłoka z filtrem UV blokuje natomiast dostęp szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. W zachowaniu czystości szkieł z pewnością pomoże powłoka oleofobowa, ułatwiająca czyszczenie. Dla osób pracujących przy komputerze użyteczne mogą być soczewki z powłoką blue control, która hamuje światło niebieskie, emitowane przez ekrany urządzeń oraz żarówki LED. Powłoka utwardzająca wzmacnia natomiast powierzchnię soczewki w ten sposób, że jest ona bardziej odporna na zarysowania.

Soczewki mają różną budowę

Szkła jednoogniskowe są soczewkami najmniej skomplikowanymi

Szkła jednoogniskowe są soczewkami najmniej skomplikowanymi. Służą one do korekty krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Natomiast soczewki dwuogniskowe umożliwiają patrzenie na obiekty w bliży i dali. Istnieją również soczewki trzyogniskowe, które oprócz posiadania funkcji szkieł dwuogniskowych, umożliwiają też pracę przy komputerze. Soczewki progresywne dają natomiast możliwość patrzenia również na średnią odległość.

Wadą wzroku jest obarczona duża część społeczeństwa. W związku z tym okularów używa wiele osób, niezależnie od płci i wieku. Dobór właściwych okularów nie zawsze jest prosty. Istotne są bowiem nie tylko oprawki okularowe, ale również rodzaj umieszczonych w nich szkieł.

 

About the Author

Może Cię także zainteresować